MM forum

Forum wspólnoty Młodzieży Misjonarskiej
Obecny czas: Pią 22 Maj, 2015

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 30 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Trudne wyrazy
PostWysłany: Pon 01 Sty, 2007 

Miejscowość: Bydgoszcz
Jak wiadomo są w naszym jezyku polskim trudne wyrazy. Czy myślicie, że używanie ich jest jakieś bardzo fajne? Przecież można bardzo skomplikowane słowo zastapić prostszym.
Była w mojej grupie sytuacja, gdzie an.agatka powiedziała wyraz:"transcendentalny". Mam nadzieję, że dobrze go zapisałam:p Jedny słowem: kopara mi opadła. W ogóle nie wiedziałąm o co jej chodzi. Takie słowo, kóre wiadomo, że nie jest jakoś bardziej powszechne można zastąpić jakimś bardziej popularnym.
Co wy (ludzie i istoty z VILO:P:P:P) myślicie na ten temat?

Co to trudnych wyrazów, to jeszcze powiem, że w ogóle na spotkaniach grupowych poznałam wiele wyrazów, np.ambiwalencja, interpersonalne...i inne:)

MM kształci:p

Temat postu:

Miejscowość: Z daleka
Tylko dla VILO, głupi Elektronik nie może powiedzieć nic? ;)

Na trzecim stopniu będą takie hardkorowe słowa jak eschaton. Akurat słowo interpersonalny jest prostym do zrozumienia słowem, jak ktoś zna nieco łaciny bądź angielskiego (inter - pomiędzy, persona - osoba, czyli międzyludzki). Osobiście bardzo lubię tak hardkorowe słowa i empirycznie rzecz biorąc się przydają czasem :D Ale jak Tyrawa wyjedzie z kazaniem, to tylko Miodek zrozumie :D

Temat postu:

Cytuj:
Tylko dla VILO, głupi Elektronik nie może powiedzieć nic?

Jest napisane, że ludzie I istoty z VILO. Głupki z elektronika (wbrew pozorom) zaliczają się do ludzi:p

Temat postu:

Miejscowość: Z daleka
Cytuj:
Jest napisane, że ludzie I istoty z VILO. Głupki z elektronika (wbrew pozorom) zaliczają się do ludzi:p
dobra, źle zrozumiałem, jako, że ludzie z VILO i istoty stamtąd że :D i żeby nie było nie porozumiem to empirycznie znaczy "z doświadczenia".

Temat postu:

Miejscowość: Wrocław
Transcendentalny to raczej nie, pewnie chodziło o transcendenty - zajrzyj do słownika, a dowiesz się co to znaczy.

Używanie trudnych wyrazów może być spowodowane dwiema sytuacjami:
1. Ktoś lubi szpanować inteligencją i nawet gdy nie zna znaczenia danego wyrazu lubi go używać, bo wydaje mu się, że rozumie go dzięki kontekstowi, w jakim się go używa.
2. Ktoś nie potrafi inaczej wyrazić swoich myśli, jak tylko słowa wyższych lotów - częste wśród jakichś filozofów i teologów.

W drugim przypadku to też kwestia wygody - wśród profesjonalistów łatwiej i szybciej jest używać słów trudnych, bo znacznie zmniejszają one ilość słów potrzebnych do wyrażenia jakichś skomplikowanych rzeczy - po to zresztą się wprowadza np. definicje w matematyce - by przyspieszyć sobie robotę.

Temat postu:
PostWysłany: Wto 02 Sty, 2007 

Naprawdę agata powiedziała: transcendentalny...-niepojęty (tak bardziej w skrócie).

Czasem używanie trudnych, rzadko używanych na co dzień wyrazów jest wynika z tego, że ktoś chce pokazać, że jest bardziej inteligentny i mądrzejszy. W sytuacji chociażby między rówieśnikami. Jeśli stoi sobie grupka trzeciogimnazjalistów i gadają oni o jakiś tam pierdołach i nagle ktoś wyjeżdża z dzikimi wyrazami (zaznaczam, że podczas zwykłych pogaduch), ten ewidentnie chce zabłysnąć:p

Temat postu:

Miejscowość: Bydgoszcz/Toruń
a może po prostu chce używać pięknej polszczyzny, mało używanej wśród rówieśników.
nie zapominajmy, że mówimy ciągle po polsku i to może się nam kiedyś przydać(te trudne słowa) np. na egz.gim. lub maturze.

Ochotę wciąż chcieć"

Temat postu:

Miejscowość: bydgoszcz
transcendentalny - filoz. "przekraczający granice podmiotu (umysłu) poznającego i odnoszący się do przedmiotu poznania". <łc>

to jest def. słownikowa

Jachu, a możę Tobie chodziło o słowo: "transcendentny"?
transcendentny - filoz. "istnięjący na zewnątrz podmiotu; wykraczający poza zasięg doświadczenia i poznania ludzkiego". <łc>

sorry, ale używam słów, które rozumiem. a tak w ogóle, to słowo transcendentalny znam z jednej z anegdotek ks. Jana Twardowskiego:

"Pewien ksiądz, doktor teologii, przyszedł w zastępstwie katechety na lekcję religii do przedszkola. Dotykał rękoma główek dzieci i mówił:
- Pamiętajcie na całe życie: Bóg jest transcendentalny."
(elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego)

no a kończąc już swoją wypowiedź, to uważam, że używanie takich słów jest bardziej zabawne niż podnąszące samoocenę.

Hanja robi urocze miny, kiedy zarzuci się takim hasłem ;)

Temat postu:

A co to znaczy immanetny? Bo takie słowo pojawiło się w książce "Zanim powiesz kocham" i nie zczaiłam oso chosi :D

Temat postu:

Miejscowość: Z Grodu Nad Brda
Ja nie wiem ale powiem Wam że swego czasu brałam sobie słownik wyrazów obcych do poduszki i wypisywałam fajne wyrazy chcąc się ich nauczyć i szpanować elokwencją. Nie wyszło :P :D
taki little joke ;)

Temat postu:

Ja mam zamiar założyć sobie słowniczek, taki jak ma Hanja:) i wypisywać nieznane wyrazy z naszego spotkania :mr green: Fajnie tak znać parę trudniejszych wyrazów, fajnie potem szpanować można :D

Temat postu:
A immanentny to nie znaczy trwały? to jedyne, co mi się z tym kojarzy ;)
a co to znaczy "demagogiczny"??

Temat postu:

Miejscowość: Bydgoszcz/Toruń
Masaja: trwały to permanentny
immanentny ->tkwiący wewnątrz czegoś, nie wychodzący poza dany przedmiot, nie wynikający z działania czynnika zewnętrznego; właściwy czemuś z natury
demagogiczny->dotyczący demagogii
demagogia->sposób wpływania na opinię publiczną, sprowadzający się do efektownych ale zazwyczaj nie spełnianych obietnic; wszelka akcja obliczona na łatwy efekt, poklask

Ochotę wciąż chcieć"

Temat postu:
PostWysłany: Śro 03 Sty, 2007 

Miejscowość: bydgoszcz
co Was napadlo na to szpanowanie "trudnymi wyrazami"? nie ma juz innych sposobow na dowartosciowanie siebie i poprawe samooceny?
Cytuj:
nie zapominajmy, że mówimy ciągle po polsku i to może się nam kiedyś przydać(te trudne słowa) np. na egz.gim. lub maturze.
nie robmy wiec z tego problemu na niewiadomo jaka skale.
poza tym to fajna sprawa kolekcjonowanie slow (robil tak np. julian tuwim).

Temat postu:
PostWysłany: Śro 03 Sty, 2007 
Moja koleżanka co wieczór czyta słownik języka polskiego aby wzbogacic swoje slownictwo. No coz, mozna i tak. Sama uwazam, ze jezeli rozmawiamy z druga osoba to nie powinnismy uzywac zbyt trudnych slow, poniewaz ta osoba, moze nas nie zrozumiec, miec jakis problem etc.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 30 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości